Některé ženy dlouho přítomnost muže u porodu zvažují, jiné radikálně odmítají, ale velká většina také nepřipouští jinou variantu než přítomnost budoucího tatínka přímo na porodním sále. Je některá z variant ta správná? Proč a kdy bychom měli tatínkovu přítomnost oželit a kdy naopak je nápomocná? Tatínkové i dříve byli součástí porodu, nebyli přímo v centru dění, ale pohybovali se doma, v domě, kde právě rodila jejich žena, mimo nich tam bylo i mnoho dalších rodinných příslušníků. Později se tatínkové od porodu zcela odstřihli, protože se začalo rodit v nemocnicích, do nichž byly ženy tak trošku odloženy. Zde porodily, pobyly prvních pár dnů a tatínek si je poté vyzvedl.

Proč tatínek ano

Tatínek může být při porodu velmi nápomocný, může ženu masírovat, aby lépe snášela kontrakce, může jí pomáhat ve sprše, podávat pití, mazat rty, otírat čelo. Celkově může plnit jakékoliv přání rodičky, které v danou chvíli má. Výhodou je, že se žena většinou před svým manželem nestydí o cokoliv požádat, stačí jí často pouhý náznak a muž ví, co potřebuje, protože ji dobře zná. Žena si současně nepřijde tak opuštěná mezi bílými plášti, cítí pocit bezpečí, není v tom sama.

Kdy tatínek ne

Ne každý tatínek ale umí být v situaci, jako je porod, dobrým pomocníkem. Téměř každý muž se o ženu v danou chvíli bojí, strach a stres pak chtě nechtě přenáší na budoucí maminku. Odborněji řečeno s mužem hýbe adrenalin, který ve zvýšené míře umí porod pořádně zkomplikovat, umí tlumit kontrakce a zastavit tak probíhající porod. Nepřipravení tatínci, kteří nevědí, co od porodu čekat, mohou být často velmi zaskočení.

Jak z toho ven

Je-li tatínek rozhodnutý k porodu jít, je srozuměn s jeho standardním průběhem a také s technikami úlevy od bolesti apod., pak je skvělé, není-li žena sama a oba prožijí tento vzácný okamžik společně. Pokud tatínek k porodu z jakéhokoliv důvodu jít nechce, není dobré ho nutit, jeho přítomnost by zřejmě nakonec ženě příliš nepomohla. Mimo tatínka je ovšem dobré vzít s sebou i nějakou ženu, ideálně tu, která již rodila, dulu nebo vlastní porodní asistentku.

Odpovědi na všechny otázky najdete v našem kurzu.