V internetových diskusích budoucí maminky často rozebírají, co pomáhá vyvolat porod dříve, než začne sám. Důvody jsou různé – chtějí rodit menší miminko, těhotenství je již zmáhá, jsou nedočkavé. Je ale vůbec vhodné porod vyvolávat? A jakými technikami si můžeme pomoct?

Je to potřeba?

Porod nejčastěji začíná mezi dokončeným 38. a 42. týdnem těhotenství, a to bez jakéhokoliv přičinění rodičky. Zasahovat a uměle posouvat začátek porodu není třeba, vede to často ke komplikacím v průběhu porodu – např. nepostupující porod – a vyvolává tak řetězovou reakci zásahů do porodu (podávání oxytocinu apod.).  Porod díky zásahům může nakonec skončit i císařským řezem, což určitě nebylo prvotním plánem nastávající maminky.

Jde tomu aspoň trošku pomoci?

Má-li maminka ještě čas, měla by vydržet a čekat na to, až bude miminko i její tělo připravené. Stane-li se ale, že už čas nemáte a v porodnici vám hrozí vyvoláním porodu, můžete zkusit ten nejpřirozenější způsob, kterým je pohlavní styk s partnerem. Ženský orgasmus vyvolává stahy dělohy a sperma díky obsahu prostaglandinu činí totéž.

A opravdu to pomůže?

Žádné přírodní techniky ve skutečnosti porod nevyvolají. Pouze v případě, že je tělo již na porod připravené ho trošku popostrčí a urychlí jeho nástup. Znamená to tedy, že budete-li v těhotenství sexuálně aktivní až do konce, není nutné se obávat předčasného porodu a nějak speciálně se chránit.

Odpovědi na všechny otázky najdete v našem kurzu.