V současné době některé zejména hubenější maminky řeší, zda nemají příliš úzkou pánev. Informují se na internetových diskusích a získávají tak mylné informace o tom, co úzká pánev je a jaký představuje problém při porodu.

Jsem vysoká, hubená a mám úzkou pánev, mohu rodit přirozeně?

Výška, ani hubenost nesouvisí s úzkou pánví. Ano, některé ženy mají pánev širší, některé naopak užší stejně tak jako jsou některé vysoké, nízké, s širšími rameny apod. Každá žena má jinou postavu a bylo tomu tak vždy, tak proč by některé nastávající maminky nemohli přirozeně porodit své dítě? „Z pohledu úzké pánve by museli všechny Asiatky rodit císařský řezem a přitom rodí normálně velké děti,“ říká přední česká porodní asistentka Ivana Königsmarková.

Takže mohu s úzkou pánví přirozeně rodit, ale co komplikace?

To, zda žena přirozeně porodí, nezávisí ani tolik na pánvi, ale na tom, jak miminko do pánve narotuje. Přeměřování pánve u gynekologa je trošku přežitkem a někteří lékaři už jej vůbec neprovádí, zbytečně totiž tak straší maminky, které mají hodnoty nižší. Komplikace ve většině případů souvisejí s jinými okolnostmi, které se ale nejčastěji odhalí až v průběhu porodu a nelze je dopředu definovat.

Závěrem

Nenechte se sebou, okolím, ani lékařem předem vystresovat kvůli úzké pánvi, můžete porodit přirozenou cestou stejně jako ostatní maminky. Dejte vašemu porodu šanci.